www Nedir?

Bugün tüm dünyadaki internet ağlarında kullanılan www uzantısı, aslında biz hiç de farkında olmadan, sanal ortamda yaptığımız aramalarda işimizi kolaylaştıran ve aradığımız bilgilere tek bir kanaldan ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir.

Sık sık internet ile karıştırılan ve asıl kullanımı internete addedilen World Wide Web, Türkçeye "Dünyayı Saran Ağ" adıyla çevrilmiştir.

1980 lerin sonlarında Tim Bernays Lee tarafından geliştirilen ve bugün tüm dünyanın aktif bir şekilde kullanımına açılan www uzantısı çevrimiçi olarak internetin yarattığı alanı kullanmaktadır. Tim Berners Lee internet sayesinde çalışabilecek bir sistemin hazırlığı içinde prototipler geliştirerek kendisi gibi diğer fizikçiler ile çalışmalarını paylaşabilecek bir platform tasarımı, şimdi farklı kullanımlarına fayda sağlamıştır.

Dünyayı saran ağı bulan Tim Berners Lee 'nin ilk tasarım açıklamasında belirsiz ve anlaşılmaz ama heyecan uyandırıcı bulunmasıyla 1990'larda web sitelerinin ücretsiz olarak kullanıcılara açılması da mümkün olmuştur. Dünyayı değiştiren bir internet devriminin önünü açan World Wide Web, kullanıcıların internet üzerinden çeşitli kaynaklara, belgelere ve web sayfalarına erişmesini sağlayan birden çok bileşenden oluşmaktadır. Bu nedenle www, sayfaları dünya çapında farklı sunucularda depolanan veya barındırılan geniş bir elektronik kitap gibidir. 

World Wide Web terimi internet ile eş anlamlı değildir. Aksine, World Wide Web internetin bir parçası olmaktadır. Dünyayı saran bu ağın kullanımını sağlayacak bağlantı internetin varlığıdır.  İnternetin buluşu, beraberinde bilgiyi kısa sürede edinebilecek ve mesafelerin uzaklığını hiçe sayacak şekilde paylaşıma sunacak bir sistemin varlığını bugün bize bilgiyi farklı formlarda ve mecralarda etkinleştirmeyi miras bırakmıştır.