İnternet Mahir Kimdir?

Günümüzde internet fenomeni olmak aslında sandığımız kadar kolay değil. Hatta ülkemizde internetin henüz yaygın olmadığı, sosyal medya uygulamalarının bulunmadığı ve sınırlı sayıda web sitesinin bulunduğu 90’lı yıllarda ise fenomen olmak neredeyse imkansızdı. Ancak geleceği öngören Mahir Çağrı adında İzmir’de yaşayan bir adam, 1999 yılında açtığı ‘’ikissyou.org’’ adlı kişisel web sitesinde “kiss you all’’ sloganı ile ziyaretçilerini karşılayıp mütevazı İngilizcesi ile kendini tanıtıp ve gündelik yaşamından belirli kesitler paylaşıyordu bu şekilde imkânsızı başararak bir anda dünya gündemine oturdu. Mahir Çağrının uygulamış olduğu bu konsept, daha önce hiç denenmediği için ülkemizde ilk etapta çok olumlu tepkiler gelmese de daha sonra ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyada fazlasıyla ilgi çekti. Aslında web sitesinin çok fazla bir özelliği yoktu. Zaten o dönem, internet fenomeni diye bir kavram olmadığı için bu da fazlasıyla normaldi.  

Eleştirilere kulak asmadan bildiği yoldan devam eden Mahir Çağrı’nın hayatı kısa bir süre sonra tamamen değişmeye başladı. Kurmuş olduğu web sitesini günlük 50 bin kişi ziyaret ediyordu. Sitenin toplam ziyaretçi sayısı da birkaç ayda 3 milyonun üzerine çıkmıştı. Bu veriler o döneme göre o kadar fazla rakamlardı ki web sitesi, dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü web sitesi oldu.

Guinness Dünya Rekorlar kitabına giren Forbes tarafından 2000 yılında dünyada en çok tanınan 100. İsim olarak açıklanan Mahir Çağrı’nın ünü ülkemiz sınırlarını aşıp, internet fenomeni kavramını tüm dünyaya tanıtarak hayranlarından İnternet Mahir lakabını almıştı. İnternet Mahir’in ünü o kadar yayılmıştı ki, adına hayran kulüpleri açılmış ve hangi ülkede olursa olsun gittiği tüm yerlerde izdihama neden olmuştu.

O yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Mahir Çağrı’yı dünyada 800 milyon kişi tanıyordu. Bu tanınmışlık Amerika’nın dikkatini çekti ve birçok show ve TV programlarına katıldı. Sloganı olan “l kiss you all” tüm dünyada viral oldu. Bu sloganı bazı ünlü markalar kullandı. Dünyaca ünlü müzisyenlerden film yıldızlarına kadar birçok ünlü, İnternet Mahir’in büyük bir hayranı olduğunu açıkladı. Bu ünlülerin başında ise şüphesiz 2016 yılında hayatını kaybeden David Bowie geliyordu. Bunun yanı sıra Julia Roberts, Meg Ryan gibi birçok ünlü de Mahir Çağrı’nın hayranları arasında yer alıyordu.

Yıllar geçtikçe internet kullanımı daha da yaygınlaştı. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformların da hayatımıza girmesiyle internet fenomeni ve sosyal ağ kavramlarını ilk kez dünyaya duyuran Mahir Çağrı popülerliğini yitirdi. Özellikle yeni jenerasyonun büyük bir kısmı internet fenomenlerinin atası olarak nitelendirilen İnternet Mahir’i tanımıyor. Mahir Çağrı, dünyaca ünlü olduğu dönemde bile ülkesinden istediği desteği alamadığını ve kendisinin sosyal medya platformlarının fikir babası olduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda kendisine gereken destek verilseydi, Facebook ve Twitter’ı kuracak potansiyelde olduğunu ifade eden Mahir Çağrı, günümüzde biraz daha mütevazı bir hayat yaşamaktadır.